Apáti templomrom
A Tihany melletti templomrom, amely nem is olyan romos
Az Apáti templomromot Sajkod felé haladva a 71-es főúton érhetjük el. Az épület nem olyan, mint amire számítanánk, hiszen egyáltalán nem romos.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Az Apáti templomrom az egykori Apáti település helyét jelzi. Itt található meg az Apáti-hegy, amely a félsziget egyik legértékesebb élőhelye. Az Apáti-hegy lábánál fekvő, Apáti templom az egyetlen megmaradt emléke az Apáti településnek, amely a tihanyi apátsághoz tartozott. A templom első említése 1211-ből származik, más forrás azonban 1276-ot említ. A templom XII. századi román stílusú. A templom szerkezete téglalap alakú négyszögzáródású szentélyű, hajója pedig szélesebb és magasabb, mint a szentély. Ez az épület is a törökök pusztítása alatt sérült meg, a faluval együtt. A templom romjait 1942-ben óvták meg az enyészettől a Magyar Királyi Balatoni Intéző Bizottság és a Pannonhalmi Szent Benedek Rend támogatásával. 1999-ben építették újjá a templomot, amely a mai napig miséknek, és koncerteknek egyaránt otthont ad.
A templomot a Tihanyi körtúrában is útba ejthetjük látnivalóként, illetve a 71-es főút melletti bicikliút is errefelé kanyarodik. Akit érdekelnek, a történelmi műemlékek semmiképp se hagyja ki az Apáti templomromot.