Bárdos és fiai Pincészet
A mátrai borvidék éke: Bárdos és fia pincészet
A borok kedvelőinek valódi élményben lehet része egy-egy borkóstolás alkalmával – pláne, ha az egy gyönyörű nyári napon a hűvös pincében történik. A híres magyar borvidékek rendkívüli borai között mindenki megtalálja a kedvencét – így a mátrai borvidékre is érdemes ellátogatni. Mi megtettük, és bár mindenkinek más az ízlése a borok között, a Bárdos és fia pincészetben mindannyian megtaláltuk kedvencünket!
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Gyöngyös városa után a Mátra felé kanyarodva az út szélén tájékoztató tábla jelzi a Farkasmályi történelmi pincesort, amely évek óta sokak kedvenc szórakozó- és kirándulóhelye. A pincesor ugyan korántsem olyan hosszú, és annyi választásunk sincs mint azt például Tokajban megszokhattuk, ez nem jelenti azonban azt, hogy ne találnánk meg számításainkat.
A pincesorhoz bekanyarodva egy kifejezetten békés világ tárul szemünk elé: a pincékkel egy időben ültetett, mára hatalmasra nőtt platánfák árnyékában a nyári hőségben jól esik a pincék elé kihelyezett padokon ücsörögni. Ez alkalommal a Bárdos Benjámin és fia, Tamás által üzemeltetett, több évtizedes múltra visszatekintő pincébe tértünk be.
A Bárdos és fia Pincészet hangulata, tapasztalataink
Az, hogy kinek melyik borvidék jellegzetességei a kedvence, édeset vagy szárazat, fehérek vagy vöröset kortyolgatna – az a legtöbb esetben ízlés kérdése. Így vagyunk ezzel mi is családilag: van köztünk aki a száraz, fehér és illatos borokat, van, aki az édes, testes vöröset és van, aki a félszáraz/félédes friss rozét kedveli. Ennél jobban nem értünk a borokhoz – és cikkünknek nem is célja borszakértőként fellépni – hiszen laikusként nem volna fair olyat állítani, amihez nem értünk.
Egy azonban biztos: Bárdos Benjámin, aki látogatásunkkor házigazdánk volt, minden igényt szívesen fogad, és kihívásként tekint rá. Saját, józan paraszti ésszel készült leírásaink alapján gyakorlatilag elsőre mindenki elé olyan bor került kóstolónak, amelyből aztán vásárlás is lett.
Nálunk valójában ennyi volt a cél, hiszen születésnapi ajándékként vittük a nagypapát valami finom nedűért, amely a vasárnapi ebédek tökéletes kiegészítője lesz. Benjámin elmondása alapján azonban a pincészet ennél jóval többre is hivatott: a felső szinten berendezett helyiség akár rendezvények fogadására is alkalmas, és a hivatalos borkóstoló rendezvények is gyakoriak a helyszínen – amely 10-től 45 főig kérhetőek. Bár mi ilyesmi rendezvényre nem jelentkeztünk be, Benjámin lelkesen mesélt a borkészítésről és mutatta be legfinomabb borait és természetesen a páratlan hangulatú pincét is, ezzel kellemes élményt szerezve a családnak.
A borászat és a borok…
Bárdosék pincéjében – eltérően a pincesor többi pincéjétől – csak palackozott borokat kapunk. Ezzel együtt természetesen egy kicsit drágább is mint a szomszédos pincék folyóborai, de aki a minőséget választaná, az nem fog csalódni. Találunk itt borokat 1500 Ft/palack áron, de ennél jóval drágább kuriózumokat, akár muzeális borokat is kóstolhatunk, felfedezhetünk – és természetesen meg is vásárolhatjuk azokat.
A pincészet filozófiája, a korszerű borkészítési technológiák és a hagyományok ötvözése, amelynek eredményeképp magas minőségű borokat kapunk. A szőlőt Nagyrédén dolgozzák fel, majd az irányított erjesztéssel készült új borok kerülnek a farkasmályi pincébe, ahol az állandó hőmérsékletű pinceklíma teszi lehetővé a borok hosszantartó tárolását.
A pince hangulata, Benjámin szakértelme és szívélyes fogadtatása szuper szombat délutáni programot – és jó pár palack finom bort ajándékozott nekünk. Ajánljuk programként minden borkedvelőnek – akkor is, ha valójában nem ért igazán a borokhoz! Itt biztosan ragad rá egy-két szakkifejezés a kóstolás közben.