Cipők a Duna-parton
Mik is ezek a cipők a Duna-parton?
Sokan nem tudják, és a turisták is furcsán állnak a cipők felett fotózva, és elmélkedve vajon mit keresnek a főváros pesti oldalán lévő cipők a Duna-parton. Ez a mű egy igen megrázó eseménynek állít emléket.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Hogyan kerültek ide?
Can Togay, filmrendező és Pauner Gyula, Kossuth díjas szobrászművész által kerültek a mostani helyükre. A cipők a budapesti holokausztnak állít emléket. 2005. április 16-án a holokauszt emléknapján avatták fel az emlékművet Budapesten. Ezen a napon több ezren vonultak végig fáklyákkal az Élet menetének részvevői, a Kossuth tér előtti Duna-partig, ahol a Cipők a Duna-parton emlékművét avatták fel. Az avatáson a miniszterelnök és Kiss Péter kancellárminiszter is jelen volt.
2005. április 17-én, délután 3 órakor az egyházi képviselők is felavatták a szobor együttest, Kardos Péter, főrabbi, Szabó Géza, kanonok, a Szent István-bazilika plébánosa, Cselovszky Ferenc, a Deák téri evangélikus templom igazgató lelkésze, valamint Berkesi Gábor, lelkész vett részt a felavatáson.
Magyarországon 1944-45-ben a nyilas hatalomátvétel idején Németországból több százezer zsidót deportáltak, akik közül sokakat könyörtelenül kivégeztek, vagy egyszerűen a Dunába lőttek. Az emlékmű ezeknek az embereknek állít emlékművet 2005 óta.
Az emlékmű
Az emléktáblán három nyelven is olvasható a következő felirat, magyarul, angolul és héberül:
„A II. világháborúban nyilaskeresztes fegyveresek által Dunába lőtt budapesti áldozatok emlékére. Állíttatott 2005. április 16.-án.”
Az emlékműhöz nem csak turisták járnak, de sokan megemlékezésük jeléül virágot és egyéb apróbb tárgyakat hagynak a cipőkben, vagy mellettük. Szomorú, múltidéző látvány az alkotás.