Csonkatorony Csopak
Egy torony, amely régen templom volt
A csopaki pincészetek, és malmok mellett találkozhatunk egy érdekes látnivalóval is. Ez a Csonkatorony, amely régen egy templom volt, amit Szent István király tiszteletére építettek. A torony körül lévő területen a Millenáris parkot találjuk, amely gyönyörűen rendezett, és a gyerekek sem fognak unatkozni.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
A torony helyén lévő középkori templomot az 1880-as években bontották le, csak a tornyot hagyták meg. A lebontás előtt még 1861-ben a meglévő templomról Petzek Gyula készített rajzot, amely a Csopak Története könyvben is megtalálható, illetve Romal Flóris régész is írt szakleírást róla.
A templomról több feljegyzés is született még ezeken kívül, amelyben pontos meghatározást kaphatunk, hogyan is nézett ki a templom: „A csopaki kicsi templom hajdan róm, katolikus paróchia Szt. István királynak van szentelve: keletelt szentélye egyenes záradékú, de tornya a szentély keleti oldalához van építva, míg a sekrestye az északi oldalon áll. A bejárás itt nyugatról van alkalmazva, csúcsíves 4'8'' széles és 7' magas, anyaga vöröskő” (Archeológiai Közlemények X.kötet II.füzet.)
Tímár József főjegyző 1954-ben írt monográfiájából:” Régi öregek, akik még abba a templomba jártak-mert csak a XIX.század végén bontatta el a káptalan- azt állították, hogy a kórus fából volt és a hajóból falépcsőn lehetett felmenni. A templom mellett volt egy nagyon hosszú, nádtetős épület, több szobával, a régiek szerint ez volt a lelkészlakás (és iskola St.Gy.). Magát a templomot a Séd árterébe építették. Sokszor el is öntötte a víz, ezért rongálódott meg és bontották el, de a lelkészlakás még 1910-ben meg volt, a veszprémi Káptalan cselédei laktak benne. Később ezt is elbontották.”
Egy 1940-körüli jegyzőkönyvben egy idős csopaki mondta, hogy 1880-81-ben bontották el és a pallér neve Gorbacsov volt. (St.Gy.) „A harangtornyot Árpád-korinak vagy késő-középkorinak tartják. Amíg nem lesznek ásatások, nem lehet biztosat tudni. Sajnos már sok talajmunka volt ott, talán már az alapfalakat nem is lehet megtalálni. 1620-ban a veszprémi prédikátor foglalja el a templomot. 1630-ban kezdődik a visszafoglalás a veszprémi (katolikus) egyház részéről.”(Régészeti Topográfia. Veszp.járás.)
A templomról több olyan feljegyzés is van, amelyekből kiderül, hogy az előélete valóban viharos volt. Kellett már visszafoglalni, nézett ki teljesen máshogy, és persze sokan jártak ide imádkozni. A toronyban 1977-től egészen 1990-ig csodálhattuk meg a csopaki helytörténeti gyűjteményt, amit ma már a Plul Malomban tehetünk meg.