Ecséri templomrom
Egy majdnem ezeréves falu templomának romjai
Révfülöp mellett Kővágóörs területén találhatjuk meg az Ecséri templomromot, amely már a XII-XIII. században épült. A műemlék római kori maradványait bárki szabadon megtekintheti, így mi is megtettük.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Ecsér falu neve már egy 1082. évi oklevélben is szerepel, így biztosan állítható, hogy a középkorban már létezett. Az Ecséri templomot csak egy 1353-ból való oklevél említi meg először, így biztos információ innen nyerhető keletkezésével kapcsolatban. Az épülethez római kori maradványokat is felhasználtak, amelyek ma is láthatóak a romok között. A templom 1430 körül Ecséri László engedélyével átalakításra került gótikus stílusban, illetve előcsarnok és sekrestye lett hozzáépítve. A törökök támadása során 1548-ban semmisült meg a templom a faluval együtt. Ezután az elhagyatott romokat a környékbeliek hordták szét építőanyagnak. A templomban egyébként a szentély lépcsője előtt, a feltárások során megtalálták az Ecséri család tagjainak sírjait is. Az épület belsejében, ha jól megfigyeljük, freskók nyomait is felfedezhetjük, amelyek a hajósok és a templom védőszentjét Szent Kristófot ábrázolták. A templom szerkezetileg eltér a Balaton-felvidék más középkori templomaitól, mivel szentélye ívesen záródik, és nem négyszögletesen. A romokon még észrevehetőek a gótikus stílusú elemek, mint például a belső háromíves fal, a karzat, vagy a támpillérek. A templom körül egy kőkerítést is láthatunk, amely régen derékmagasságig ért. Eredetileg ezt a területet temetkezésre használták, ezért volt elzárva.
A romokat megtekinteni bármikor van lehetőségünk, hiszen nincsen külön elzárva. Aki szereti a középkori építményeket, mindenképp nézze meg az Ecséri templom romjait.