Szent István Egyetem Botanikus Kert
Itt találjuk az ország legöregebb vadkörtefáját
A gödöllői Szent István Egyetemhez tartozik egy Botanikus Kert, ahova bárki ellátogathat. Bár a botanikus kert főleg a hallgatók gyakorlati helyeként funkcionál, de kikapcsolódásként jó program lehet. Nem csak gyönyörködhetünk a természetben, de hasznos információkkal gazdagíthatjuk tudásunkat, mellette pedig különlegességekkel is találkozhatunk. Lássuk mit is rejt magában a gödöllői Botanikus kert.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
A kertet a Szent István Egyetem kollégiumai mögött találhatjuk meg, hozzátartozó parkolóval kialakítva. A bejáratnál látható, hogy a nyitva tartás nem a legjobb, hiszen csak hétköznaponként van nyitva. Hétvégén előzetes bejelentkezés alapján tudjuk csak meglátogatni. A felnőtt belépőjegy 800 Forint, a kedvezményes pedig 500 Forint.
Mitől különleges a gödöllői Botanikus kert?
Több szempontból is. Ez a kert Magyarország első agrobotanikus kertje, amely azt jelenti, hogy több, mint 1400 hazai és távoli földrészekről származó növény is él itt. A kertben a gazdasági haszonnövények száma igen jelentős, így találhatunk köztük többféle gyümölcsfát, termesztett gyógynövényeket és egzotikus ritkaságokat is. A területen parcellázott részeket, üvegházat és kis tavakat is láthatunk. Nem csak az egzotikus növények miatt lesz remek látnivaló a Botanikus kert, de két különlegességet is kiemelnék.
A bambuszút
Az egyik ritkaság a Botanikus kertben a 2010 óta látható bambuszgyűjtemény, amely 60 különféle bambuszfajt tartalmaz. Ez nem csak a kertben, de országosan egyaránt kiemelkedő gyűjtemény. A bambuszok között egy sétaút is kiépítésre került, melytől még hangulatosabbá válik a bambuszerdő. Nekem ez volt az egyik kedvenc részem a kertben.
„Vén Vackor”
A kert másik különlegessége, és leghíresebb darabja a terület közepén elhelyezkedő Vén Vadkörtefa. A fa 2013-ban a hazai Év Fája versenyt nyerte meg, 2014-ben pedig az európai Év fája ezüstérmét tudhatta magáénak. Így nem csak országosan, de európai viszonylatban is híressé vált. A fa már messziről jól látható, hiszen 20 méteres magasságával és terebélyes kinézetével magára vonzza az ember tekintetét.
Az a fa az ország egyik legöregebb és legnagyobb vadkörtefája. A fához több legenda is tartozik, illetve sok eseményt túl kellett élnie. A teóriák szerint Grassalkovich Antal ültetett el 1000 vadkörtefát Gödöllőn, melyből ez az egy élte túl.
Sisi is imádta ezt a fát, hiszen lovaglásai alkalmával sokszor meglátogatta. Állítólag Andrássy gróffal is itt ismerkedett meg, így a helyiek a Vén Vackort a szerelmesek fájaként tartják számon. Ki gondolta volna, hogy egy ilyen mágikus fával is találkozhatunk a Botanikus kertben.