Hősök tere
Budapest leghíresebb tere – Hősök tere
A főváros leghíresebb és legszimbolikusabb terén jártunk, amely a 19. század első évtizedében a honfoglalás ezeréves évfordulójának tiszteletéből épült. A tér egész történelmi múltunkat örökíti meg a legnagyobb magyar nevekkel. Utánajártunk pár érdekességnek a térrel kapcsoltban.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
A kezdetek
Sokan nem tudják, de a Hősök tere helyén az Andrássy út végén eredetileg egy Ybl Miklós által tervezett ivókút állt. Ez a kút a Gloriette nevet kapta, ami egy 2,5 méter magas hatszögletű balluszteres terasz volt, egy közepén 24 méter magas zászlótartó rúddal. A kutat ma a Hősök emlékköve mögötti fémlap rejti.
A Glorietta kutat végül lebontották és 1895-ben született a döntés, hogy felépítenek a helyén egy millenniumi emlékművet, a Nemzeti Pantheont. Az emlékmű közepére Gábriel arkangyalt formálták meg koronával és kereszttel a kezében, hiszen a legenda szerint megjelent Szent István álmában, és megkérte, koronáztassa meg magát. A műnél azonban tervezési problémák léptek fel, így csak 1901-ben készült el a végleges formája. A két oszlopcsarnokhoz 1905 és 1911 között készült el a 14 királyi szobor. A szobrok között eredetileg öt Habsburg uralkodó is helyet kapott, azonban a közvélemény vegyes érzésekkel fogadta, így 1919-ben levették őket talpazatukról, Ferenc József szobrát pedig teljesen összetörték.
„Hősök tere”
Bár ma már megszokott látvány a lekövezett tér, 1932-ben a teret még virágágyások díszítették, kutakkal és sétányokkal. Eredetileg parkos területként szerették volna kialakítani, hasonlóan a Városligethez. 1937-ben azonban a 34. Eucharisztikus világkongresszus miatt leköveztették az egész teret. Az eseményre érkező tömegek miatt szükségesnek látták a tér felvonulásra alkalmassá tételét.
A téren található szobrok jelenleg:
- középen: a Millenniumi emlékmű, az oszlop tetején Gábriel arkangyallal, a talapzaton Árpád fejedelemmel az élen. Mellette balra (Hátulról előre) Tétény, Ond, Kond. Mellette jobbra (hátulról előre) Tas, Huba, Előd.
- bal oldali oszlopcsarnok (balról jobbra): Szent István, Szent László, Könyves Kálmán, II. András, IV. Béla, Károly Róbert, Nagy Lajos. Az oszlopcsarnok tetején az Andrássy út felé néz a Munka és Jólét szobra, a másik végén pedig a Háború lovas kocsija.
- jobb oldali oszlopcsarnok (balról jobbra): Hunyadi János, Mátyás király, Bocskai István, Bethlen Gábor, Thököly Imre, II. Rákóczi Ferenc, Kossuth Lajos. Az oszlopcsarnok tetején az Andrássy út felé a Tudás és Dicsőség szobra, a másik végén, a Háborúval szemben pedig a Béke lovas kocsija áll.
A Hősök tere a turisták egyik népszerű látnivalója, azonban a főváros egyik legforgalmasabb kulturális helye egyaránt. Gyakran látunk rendezvényeket, gyűléseket, tüntetéseket is a téren. 2008 óta a Nemzeti Vágtának is otthont ad Budapest legtágasabb tere. Személy szerint többször látogattam el már a térre, és sokszor haladtam el mellette autóval, de engem mindig lenyűgöz. A külföldi turisták körében nem csoda, hogy ez az egyik leglátogatottabb emlékmű.