Kresz Géza Mentőmúzeum
Életmentés: kezdetektől napjainkig
Tudtátok, hogy az Országos Mentőszolgálat épületében van egy mentőmúzeum? Én sem. A Kresz Géza Mentőmúzeum több, mint 100 éve nyitva áll a látogatók előtt, ahol megismerhetik a mentők egyesületének fejlődését és azokat az eszközöket, amelyek egykor forradalmi technológiának számítottak. Érdekes, és egyben szívet melengető kiállítás tárult elénk.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
A Kresz Géza Mentőmúzeum alapítójáról kapta nevét. A múzeum ötlete a 1896. évi millenniumi kiállításon született, hol a fővárosi mentők kiállították mentési szakfelszereléseiket és ideiglenesen felállított mentőállomásukat üzemeltették. Rá két évre a múzeum megnyitása pedig meg is valósult. A múzeum alapítója a korabeli magyar orvostársadalom egyik legkiválóbb férfiúja, a zseniális szervező, Dr. Kresz Géza (1846-1901) a magyarországi szervezett mentés megteremtője, a BÖME alapító igazgató főorvosa volt. Megnyitása óta a múzeum többször került bővítésre, bezárásra és újra nyitásra. Legutóbbi felújátását 2009-ben végezték el, ahol már az állomás garázsaiban is láthatók a muzeális mentőkocsik kiállítása.
A múzeum az OMSZ épületének első emeletén található meg, ahová ingyenesen bárki bemehet. A látogatási idő hétköznap 8-16 óráig, szombaton 9-13 óráig lehetséges. A múzeumba érkezve furcsának tűnhet, hogy nincs kialakított látogatói „menetrend”. Gondolok itt arra, hogy nagyon hozzád sem fognak szólni. Természetesen van a múzeumnak egy felelős személye, aki az én rendelkezésemre is szívesen állt, ha bármilyen kérdésem akadt.
A múzeum területe nem túl nagy, könnyedén bejárható egy fél óra alatt. Hiába nem túl nagy, annál érdekesebb. A félig retro kiállításon rengeteg szakmában használatos eszközzel találkozhatunk. Régi lélegeztetőgépekkel, felszerelésekkel, archív fotókkal és persze a mentőszolgálat történetével. A kiállításhoz tartozik egy nagy Magyarország térkép, ahol pedig interaktív módon fedezhetjük fel a mentőállomások számának fejlődését hazai viszonylatban. A múzeumban kiállított eszközök között még a mentés híradástechnikájának kialakulását, a mentőrádiók alkalmazásának történetét is láthatjuk.
A múzeum igazán érdekes és félig felér egy időutazással is. Bátran ajánlom mindenkinek felfedezésre az életmentés hőseinek történeteit, és a mentőegységek eszközeinek fejlődésének megismerését. Persze, Kresz Gábor életéről és az OMSZ, illetve a BÖME történetét egyaránt megismerhetjük, még mellett felfedezhetjük a korabeli mentőautókat is.