Petőfi Közérdekű Muzeális Gyűjtemény
Petőfi iskolája Aszódon
Aszódon jártunk, ahol közúti táblák segítségével megtaláltuk a Petőfi Múzeumot, ennek pedig nagyon örültünk, el is mondom, hogy miért! Őszintén szólva nem a múzeumot kerestük, hanem a Podmaniczky-kastélyt, amit sajnos meg is találtunk…omladozva, elhanyagolva, látogatni sem lehet. Amikor elindultunk az autónk felé, megláttuk a múzeumot jelző táblát, és ha már a környéken voltunk, akkor utánanéztünk, milyen múzeum is lehet itt.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Pár perc séta után értünk az épülethez, a bejáratnál szintén találtunk egy jelzőtáblát, aminek örültünk, mivel ha nem lett volna ott, nem biztos, hogy megtaláljuk, amit kerestünk. A múzeumnál egy kedves fiatalember várt minket, a belépőjegy megvásárolása (600 forint, diákoknak és nyugdíjasoknak 300 forint) után pedig megkezdtük a kiállítás felfedezését.
Az alsó szinten egy régészeti bemutatót nézhetünk meg, itt bepillantást nyerhetünk a Galga mente 19 településének történetébe, néprajzába, kultúrájába. Részletes leírást találhatunk minden bemutatott tárgyról, illetve érdekes történeteket olvashatunk a régi korokból. Galériánkban megnézhetitek ti is a múzeumban készült fotókat:
Az épület felső szintjén korabeli öltözékeket tekinthetünk meg, illetve megismerkedhetünk a Galga menti települések részletesebb történelmével is. Megnézhetjük, milyen fegyvereket használtak a régi időkben, milyen csaták dúltak a környéken, ha pedig ezzel végeztünk, tovább haladva bepillantást nyerhetünk a kor gazdasági-, társadalmi fejlődésébe.
A különböző mezőgazdasági eszközök, kovácsok által használt szerszámok, cipészeszközök lenyűgöző látványt nyújtanak. Végezetül pedig megismerkedhetünk Petőfivel is, a kiállítás bemutatja, milyen szálak fűzték a költőt ehhez a környékhez, Aszód településhez. Petőfi Sándor, azaz Petrovics Sándor 1835 és 1838 között tanult itt, az a Koren István tanította, akinek nevéhez fűződik a Latin iskola fénykora.
A múzeum egészen 1931-ig az evangélikus egyház gimnáziuma volt, majd lett a gimnázium fiú internátusa. 1948-ban került sor az államosítására, ezután alakították szükséglakássá. Az aszódi járás múzeumát 1958-ban rendezték be, majd négy évvel később létrehozták a megye múzeumait összefogó Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságát, ami 2013-tól megszűnt. Azóta a város átvette a múzeum fenntartói szerepét.
Összességében elmondható, hogy a Petőfi Múzeum egy nagyon szép, rendben tartott múzeum, ami jelentős fotó-, illetve könyvtárral rendelkezik, nekem nagyon tetszett, igazából mindent megtudtam a környék történelméről, az pedig különösen tetszett, hogy rengeteg képzőművészeti tárgyat láthattam. Ha erre jártok, tekintsétek meg ti is, nem fogjátok megbánni!