Püspöki Palota Székesfehérvár
Országunk legjelentősebb copfstílusú épülete – Püspöki palota
A fehérvári püspöki palota Magyarország egyik legjelentősebb copfstílusú épülete. A palota előtt találhatjuk meg az Országalmát, amely szintén Szent István nevéhez is fűződik. A palota olyan nevezetességekkel is büszkélkedik, mint a Püspöki könyvtár, amelyben körülbelül 40.000 középkori kódexet és ősnyomtatványokat őriznek a mai napig.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
A Püspöki palota 1780 és 1803 között épült részben Szent István által a középkori Nagyboldogasszony-bazilika romjainak helyén és annak felhasználásával. A palota empire és copf stílusban épült, amely egyike az ország legjelentősebb ilyen stílusú alkotásainak. Az épületben barokk elemek is felfedezhetőek, köztük a nagy háromszögletű oromzat, amelyben gazdagon díszített barokk püspöki címer látható. A palota tetőrészére, ha felpillantunk a két oromzatot könyökükre támaszkodó női alakokat láthatunk kőből faragva. A főhomlokzatnál hat pár korinthusi falpillér van elhelyezve, amiken középen rátétes rozetták és füzérek díszelegnek.
A püspöki palota belsejében empire és biedermeier stílus keveredik. Az ebédlőben XIX. századi klasszicista falképek láthatóak. A lépcsőházban Szent István bazilikájából származó díszes, faragványos kövek vannak. A kertben a rómaiak korából származó pogány és őskeresztény kőemléket, illetve Szent Katalin, és Nagy Lajos kápolnájából való faragványos kövekkel is találkozhatunk. Az épületben ezen kívül még feltáratlan királyi épületek és kápolnák is vannak.
Sajnos a palota belsejét mi sem tudtuk meglátogatni, mivel csak bejelentkezés alapján térhetünk be. Emiatt fontos előre gondolkoznunk, és időpontot foglalni a Püspöki palota feltárásához.