Regéci vár
Regéci vár - Gyönyörű kilátás a Zempléni-hegyekre
A Regéci várat a Zempléni-hegység egyik legnépszerűbb kirándulóhelyeként tartják számon, mely az Országos Kék Túra útvonalon Regéc vagy Mogyoróska felől is megközelíthető.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Múlt és jelen
A vár épülésének pontos időpontja nem ismert, valószínűleg a tatárjárás után a XIII-XIV. században az Aba nemzetség tagjai építtethették. Számos alkalommal váltott tulajdonost, a köztudatban mégis Rákóczi-várként maradt meg, ugyanis II. Rákóczi Ferenc gyermekkorának első öt évét ebben a várban töltötte. A várat 1686-ban rombolták le egy császári rendelet hatására, az lepusztított vár falaiból a legendák szerint a kövek nagy részét a környékbeliek hordták szét. Az azóta eltelt időszak egyik legnagyobb beruházása a várban 2003-ban történt, amikor az északi bástyát helyreállították. Majd ezt követően tíz évvel később kezdődött az Öregtorony teljes körű visszaépítése és kiállítótérré való kialakítása, mely 2016-ra készült el.
Megközelítés
A várat gyalogosan Mogyoróskáról a kék jelzésen keresztül, Regéc felől a kék és piros jelzésű úton lehet megközelíteni. Autóval viszont csak Regéc felől tudunk feljutni. Amikor Regécet Háromhuta felé elhagytuk táblák jelezték a várhoz vezető utat. A várat mi is autóval közelítettük meg a keskeny, de mégis jól járható erdei úton. A településtől az út hossza kb. 2500 méter, felfelé haladva (a mezőt elhagyva) két parkolóban van lehetőség megállni Érdemes ezt kihasználni és gyalog folytatni az utat, mert az utolsó 500 méter egy meredek emelkedő szakasz.
Megérkezés a várhoz
A várban legutoljára körülbelül 5 évvel ezelőtt, a felújítás előtt jártunk, így amikor megérkeztünk, csodálkozva néztük, hogy mekkora változáson ment keresztül. A pénztár a vár lábánál helyezkedik el, mellette pedig egy kis kávézó és ajándékboltot üzemel. Mielőtt megvettük volna a jegyünket, szétnéztünk a kávézóban. Betérve láttuk, hogy csak egy kisebb egyszerű kávégépet üzemeltetnek, mellette jégkrém és üdítő is kapható, így mi csak egy jégkrémet vettünk. A szépen felújított kávézó büfé jellegű, inkább a teraszról nyíló gyönyörű kilátás miatt érdemes kipróbálni.
Árak
A felnőtt belépő a várba 800 Ft/fő, a diák (18 éves korig) 600 Forintba kerül. Regécen látógatóközpont is üzemel, mely a várbelépővel együtt kombinált jegyként is megvásárolható, felnőtteknek 1100 Forintért, diákoknak, nyugdíjasoknak 700 Forintért.
Élmények
A várba csak egyetlen várfalba vágott kapun keresztül lehet feljutni. A vár szabálytalan alaprajzú, középső része a várudvar, melynek ma csak a romjai láthatók. Innen falépcsőkön keresztül mehetünk fel a 2016-ban teljesen újjá épített Öregtoronyba. A felújítás során az Öregtornyot egy háromszintes kiállítótérré alakították. A szintek között lépcsőn keresztül tudunk közlekedni, minden szinten más-más élmény vár ránk. Nagyon tetszett, hogy az első három szint mindegyikén az információs táblák mellett a vár történetét interaktívan, tematikus, multimédiás eszközökkel is bemutatják. Vár-ostrom kvíz, tudástár, 3D tour és gyermek sarok is elérhető az eszközökön, így családok számára is ideális program. Az Öregtorony legfelső részén egy kilátó várt minket, amely különleges élményt nyújt a körpanorámájával. A kilátót tető fedi, így a hőség ellenére az árnyékban nagyon kellemes volt nézni a Zempléni hegyeket, a környező településeket és a szépen rendben tartott legelőket.
Ezután a várudvaron keresztül a falépcsőkön feljutottunk a déli toronyba, amelynek tetején lévő hatalmas szikláról zavartalan kilátás nyílik az Öregtoronyra és környező hegyekre. (A galériában mutatunk képet a kilátásról!)
Ajánlom-e?
A várban nagyjából 1 órát töltöttünk és festői kilátásban volt részünk. Ha Zemplénben kirándultok, a gyönyörű táj és a kristálytiszta levegő miatt bátran látogassatok el a Regéci várba!
(A vár egész évben látogatható, a nyitvatartási idő viszont havonta változik, így indulás előtt érdemes a honlapon tájékozódni.)