Szent Miklós templomrom
Kevés maradvány a csopaki Szent Miklós templomromból
A csopaki Szent Miklós templomromot is útba ejtettük, amelyből már nem sok maradt az utókor számára. Pár írásos emlék alapján, és a romnál található tábla segítségével azonban megtudhatunk róla pár dolgot.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
A templomról készült első írásos emlék 1363-ban készült. Mint a Balaton-felvidék többi romjánál is valószínűsíthető, hogy a törökök idején vált romossá. A romot „puszta templomnak” nevezik a helyiek. Már egy 1783-as térképen is elpusztult romként van megjelenítve. Az akkori Kövesd településen élő nemesek nagy része az új kálvini vallást gyakorolták, így szerették volna megkapni és újjáépíteni a templomot. 1796-ban a veszprémi Káptalan segítségét kérték, azonban a templomot nem kapták meg. A Kövesdi Nemes Közbirtokosság végül az 1800-as évek elején megveszi a templomot, és újjáépítik a falakat, illetve nádtetővel látják el az építményt.
Kossuth L. u. 41.sz. Az egykori Kövesd község (Balatonkövesdet 1940-ben egyesítették Csopakkal) XIII. századi Szent Miklós püspök tiszteletére felszentelt templomának romja. Így a templomból pajta lett, ami mellé bika istállót és pásztorházat építettek. Egészen 1964-ig pajtaként funkcionált, amikor is az épületet régészek visszabontották az eredeti állapotára. A feltárások közben sírokat nem találtak, mint ahogy a legtöbb templomnál. Az épületnél csupán rézkori és későbronzkori leletek kerültek elő. A templomrom a mai napig országosan jegyzett műemlék.