Szigligeti vár
A Balaton legszebb erődje, a Szigligeti vár
A múlt évben barátaimmal úgy gondoltuk, hogy beülünk a kocsiba, és elindulunk valahova, az úti cél a Balaton északi partja volt, de nem tisztáztuk le az elején, hova is megyünk pontosan.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Mentünk-mentünk, és egyszer csak megpillantottunk egy várat, sokan közülünk még nem jártunk ennek a várnak a közelében, szóval úgy döntöttünk, megnézzük közelebbről. A tapasztaltabb barátom már az út közben mondott pár infót a Balaton várának is nevezett épületről, ezeket a tényeket osztom meg veletek lentebb, a következő oldalon pedig a saját élményeimet olvashatjátok! Mindenekelőtt álljon itt egy videó, amit érdemes megnéznetek:
Pár tény a Szigligeti várról
A várat a pannonhalmi bencések építették 1260 körül, ekkor a kettős torony között épült meg a palotaszárny, és az azokat körülvevő kőfalak. A vár megtetszett IV. Béla királynak, aki 1262-ben meg is szerezte azt cseréve. 1441-ben I. Ulászló Némai Kolos Jeromosnak adományozta a várat, de 1445-ben már az Újlakiak kezében volt, és a családnál maradt 1521-ig.
1531-ben az akkoriban éppen Habsburg Ferdinánd királyt pártoló enyingi Török Bálint kapott rá adománylevelet, ezért parancsára Martonfalvay Imre deák vonult fel ostromára nagyobb sereggel. A felsővárral szembeni sziklára húzatta fel ostromágyúit, aminek láttán a megrémült őrség első szóra feladta posztját. Imre deák átépíttette és kibővíttette a várat; 1531-40 között írt naplójában több adat maradt fenn az ostromról illetve az építkezésről.
Nézzétek meg galériánkat is, amiben bemutatjuk a Szigligeti várat:
Az előrenyomuló török hódítókkal szemben Szigliget is a végvárrendszer részévé vált. A XVI. században a vár elavultnak számított, leginkább azért, mert a fontosabb hadjáratok útvonalába nem esett bele, ezért a korszerűsítése is elmaradt. Sajnos sok vár esetében következett be ugyanaz a végzet, ez pedig Szigliget esetében sem volt másképp, egy villámcsapád felrobbantotta az egyik toronyban őrzött puskaport, a vár épületei pedig a tűz martalékává váltak.
Ezután az elszegényedett Lengyel família nem állíttatta helyre, 1702-ben I. Lipót más várakkal egyetemben ezt is leromboltatta, a Rákóczi-szabadságharc idején már teljesen használhatatlan volt. Azonban mégis érdemes ellátogatnia ide mindenkinek, a következő oldalon el is mondom, miért!