Turul emlékmű, Tatabánya
Európa legnagyobb fémmadara - A tatabányai turulszobor
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
A Tatabányai Turulszobor különlegessége
Európában és Magyarországon is több helyen találkozhatunk turulszoborral, a tatabányai viszont mindegyik közül kitűnik, leginkább azért, mert ez Európa egyik legnagyobb fémmadara! Én voltam már itt tavasszal, nyáron, ősszel, de még télen is, őszintén szólva nem tudom megmondani, melyik évszakban a legszebb, az viszont tény, hogy a hozzávezető út mindig járható. Ha túrázni szeretnétek, akkor természetesen a tavasz, és az ősz a legjobb választás, nagyon jól járható parkerdei utak várnak itt rátok, nem muszáj kocsival felmenni.
Ha viszont kocsival jöttök, akkor sem kell kétségbeesni, a turulszobor mögött ugyanis hatalmas parkoló vár rátok, ami teljesen ingyenes (volt, amikor én ott jártam, most nem tudom).
Mi mentünk már fel kocsival is, de gyalog is, a szintkülönbség nem olyan óriási, mint amilyennek tűnik, tényleg nagyon kényelmesen fel lehet menni gyalog. És ha már fent vagy, akkor nézz körül rendesen! A fémmadár hatalmas, kiterjesztett szárnyai kellő tiszteletet parancsolnak, karmai közt megpillanthatjuk Árpád kardját, fején pedig korona díszeleg.
A szobor nyolc méter magas, talapzata kövekből épült, szárnyfesztávolsága pedig eléri a 15 métert, ezzel pedig egész Európa legnagyobb fémből készült madara. A Kő-hegy kiugró mészkőszirtjén található madarat 1908-ben, a bánhidai csata emlékére állították. Az emlékmű tábláján olvashatjuk, hogy Donáth Gyula szobrászművész tervei alapján készült el ez a hatalmas turulszobor, ahonnan pártatlan kilátás nyílik Tatabánya hatalmas lakótelepeire, az autópályára, illetve a távoli Vértes-hegységre.
A közelben több túraútvonal is található, amit érdemes kipróbálnia mindenkinek, aki szereti a könnyed, erdei sétákat. Megmondom őszintén, hogy én még nem mentem beljebb az erdőbe, mert a turul látványa marasztalt, úgyhogy a legtöbb időt a szobor tövében töltöttem el.