Thury vár
A rengeteg ostromot átélt Thury-vár
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Egy kis történelmi áttekintés
A Thury-vár elhelyezkedése is érdemel pár szót. A XIII. században építették a Bakony erdejében, egy csúcson. Ebből már ki is derülhetett mindenki számára, hogy csodálatos panoráma tárunk elénk a várból. Nevét korábban emlegették úgy is, mint Pusztapalota, vagy Bátorkő vára (ezt viszont sokan kétségbe vonják, ők azt mondják, hogy a két vár nem ugyanaz).
Egykoron maga Mátyás király kedvenc vára volt, leginkább vadászat idején használta, mivel a palota kiváló lehetőségeket kínált a Bakony erdeivel, vadjaival. A törökök először 1543-ban, Székesfehérvár bevétele után próbálkoztak a vár elfoglalásával, de kudarcot vallottak. A következő kísérletre 1549-ben került sor, ami szintén sikertelen volt. Az 1552-es török hadjárat során az Észak-Dunántúl legfontosabb végvára volt, 1554-ben ismét próbálkoztak a törökök, ekkor bejutottak a várba, de többre nem mentek.
A következő évi támadás ismételten sikertelenül zárult. Az 1566-os török hadjárat során ismét jött a próbálkozás, mivel már régen szálka volt a törökök szemében a vár. Thury György és serege ismét helytállt, a török sereg csúfos kudarcot vallott, azonban nem adták fel, 1567-ben újra jöttek, és természetesen újra mentek is tovább…1593-ban, a tizenöt éves háború idején került török kézre a vár, a hősies ellenállás már kevés volt, rommá lőtték a falakat, a helyzet reménytelenné vált.
Mi vár minket a Thury-várban?
Ha röviden kellene leírnom, azt így tenném: minden, amit tudni szeretnénk a múltból! Tényleg, hitelesen mutatják be a várpalotai huszárok életét, ruháit, fegyvereit. A figyelmet lényegében ráirányítják saját történelmünkre, én kedvet kaptam ahhoz, hogy még jobban megismerjem múltunkat. Bepillantást nyerhetünk az akkori életbe, és nem csak a végvári vitézek öltözékét, hanem a hölgyek ruháit is megtekinthetjük, illetve bepillantást kaphatunk a kor munkásvilágába.
Összességében ezek várnak ránk: népviseleti gyűjtemény, egyenruha-történeti tárlat, helytörténeti múzeum, kínzóeszköz kiállítás, illetve megtekinthetjük a Magyar Vegyészeti Múzeum és a Bányászattörténeti Gyűjteményt is. A vár felújítását 2015-ben fejezték be, és merem állítani, hogy nagyon szép munkát végeztek, egyáltalán nem bántam meg, hogy 1700 forintot kellett kifizetnem a belépőért, nézzétek meg ti is, ha erre jártok, érdemes!