Tihanyi apátság
Tihanyi Apátság – Az egyik legjelentősebb történelmi emlékünk
Tihany amúgy is elragadó hely szerintem a Balatonon, levendulamezőinek, történelmi múltjának, és persze magának az elhelyezkedésének köszönhetően egyaránt. Az apátságot nem nehéz észrevenni, és szerintem minden magyar hallott már, vagy látott róla valahol képet. Most felfedeztük belülről és közelebbről.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Az apátság az egyik legősibb templomunk, amely 950 óta fennáll. Az alapítókirály, I. András sírját is megtalálhatjuk a templom belsejében. Az altemplom Magyarország egyik legértékesebb középköri építménye, a barokk templom pedig az újjáéledés szimbólumaként jelenik meg a templom részleteiben. A templomban megtalálhatjuk a kolostor alapító oklevelét, amely pedig a legrégebbi eredeti formában megmaradt magyarországi oklevél, melynek latin nyelvű szövegében magyar szavak, kifejezéseket is fellelhetünk. Ezért a magyar nyelv legrégebbi írásos emléke. Ezt az alapító oklevelet I. András alapító király sírjánál helyezték el a látogatók számára. Az apátságban nem csupán a templomot és az alapító oklevelet nézhetjük meg, hanem a hozzátartozó múzeumokban az apátság egész történelmét is magunkba szívhatjuk.
Az apátságba megérkezve a látogatókat hétfőtől szombatig reggel 9 órától este 6 óráig várják 1200 Ft-os áron. Ezzel a templomba és a múzeumba is bemehetünk. A templomhoz egyébként nem csak azért érdemes érhezni, hogy belülről megnézzük, hanem a gyönyörű környezet miatt is, hiszen gyönyörű kilátás nyílik a Balatonra és a környező településekre. Igazán lenyűgöző látvány.
A bejárattól egyből a templomba érkezhetünk meg, amely gyönyörű barokk díszítésű szobraival és festményeivel lenyűgözik a látogatókat. A templom belsejében több oltár is helyet kapott, a főoltárnál azonban Szent Benedek és nővére Szent Skolasztika, valamint a magyar szent királyok, István és László életnagyságúnál nagyobb szobrait helyezték el. Az oltárkép az apátság védőszentjének, Szent Ányos püspöknek megdicsőülését ábrázolja. Az oltároknál mindenhol táblákat helyeztek, amelynél leírják részletesen jelentésüket, és az ábrázolt alakokat.