Zsámbék városa Pest megye gyöngyszeme
Sokat hallotunk már Zsámbékról, de nem tekintettük még meg. Kétség nem fér hozzá, hogy Zsámbék csodálatos és egy tökéletes helyszín akár egy egésznapos kirándulásra is!
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Budapesttől alig 45 percre található Zsámbék városába érdemes ellátogatni, hatalmas élménnyel gazdagodhatunk. Zsámbék egyszerűen káprázatos, tele van látnivalóval, kulturálisan gazdag és szeretném kiemelni azt is, hogy példa értékűen tiszták az utcák. Leghíresebb látnivalója a Zsámbéki templom - vagyis a Zsámbéki Romtemplom. Habár a látványosság talán az egyik legszebb nevezetesség egész Magyarországon, a látnivalók sorának itt nincs vége, bemutatjuk, hogy milyen szép részei vannak még Zsámbéknak és azt is, hogy mi hol ettünk, amit nektek is javaslunk.
Zsámbék és a Zsámbéki medence Pest megye része, Budapesttől nyugatra, a Nyakas hegy tövében fekszik az Etyeki dombság lankái között. Magát a medencét is a közel 5600 fős településről nevezték el.
Egy kis játék? Ki tudja, hogy Zsámbékon belül ez a mesebeli fa hol található? Aki tudja és volt már itt az szerencsés, aki nem annak üzenem: Kalandra fel!
A Zsámbéki Romtemplom
A zsámbéki romtemplom a középkori magyar építészet egyik legszebb emléke. A romtemplom XIII. sz. első felében épült, francia hatásokat tükröző, későromán és kora gótikus stílusjegyeket egyaránt magán viselő monostortemplom romja.
A középkori magyar építészet egyik legszebb emléke a XIII. sz. első felében épült, francia hatásokat tükröző, későromán és kora gótikus stílusjegyeket egyaránt magán viselő monostortemplom romja.
A templom története
Kezdetben a premontre-iek, Mátyás király idejétől a pálosok kezelésében működött a templom. 1475-ben azonban átépítették, de a törökellenes harcok során sajnos nagyon súlyosan megrongálódott. 1754-ben újjáépítették, de jött egy csapás ismét, ami az 1763. évi földrengés volt. Ez egy kegyelemdöfésként hatott a templomra, az egyik torony sisakja és több fala is ledőlt, és a templom kövek nagy részét a helyiek elhordták. Nem telt el túl hosszú idő, hogy elkezdődjön a helyreállítás, 1889-ben neki is kezdtek a helyreállító munkának Möller István vezetésével. A munkák során, az akkori gyakorlattól eltérően nem építették vissza az épületet, hanem elsősorban állagmegóvást végeztek.
Zsámbéki Keresztelő Szent János plébániatemplom
Zichy Miklós anyagi támogatásának segítségével 1752-ben épült fel a Zsámbéki Keresztelő János katolikus templom. A kapu felett a Zichy és Berényi család kettős címere és Szent Vendel szobra látható. A templomkertben Gál József zsámbéki plébános munkája, Nepomuki Szent Jánost ábrázoló szobor fogadja a templomhoz látogatókat. 1958 óta műemléknek van nyilvánítva. Nyaranta a "Premontrei esték" keretében hétvégenként orgonahangversenyeknek ad otthont, ami Zsámbék egyik nagy büszkesége.
A helyiek javasolták: megkostoltuk a zsámbéki gulyás levest!
A helyiek egyöntetű javaslata gulyás leves tekintetében a Gabrielle étterem. A képen láthattok felül egy halászlevet és alatta egy gulyáslevest, ami egy evőkanállal lehetett kevesebb pedig gyerekadagot kértünk belőle. A jobb oldalon láthatjátok, hogy egy fűszeres jércemellet kértünk, ami a leves után 2 embernek bőségesen elég volt. Utolsó falatig elfogyott minden, ezzel igazoljuk, hogy a helyiek valóban jó helyre irányítottak minket.
Ha Zsámbékon jártok akkor ti is álljatok meg itt egy finom ebédre. Ha piknikezni vágytok, kérjétek elvitelre, vigyetek egy pokrócot, hogy kitudjatok ülni. Esetleg keressetek egy padot ahova le lehet ülni enni.