Felsőörsi prépostsági templom
Felsőörsi prépostsági templom – a helyiek kis ékessége
Felsőörs apró településén találhatjuk meg ezt a román-kori gyönyörű kis templomot a falu közepén lévő Dózsa téren. Már többször elhaladtunk a templom mellett autóval, azonban úgy döntöttük ideje lenne megcsodálni kívülről-belülről. A templom kívülről nézve vörös kőből épült, kissé romos külsejű, azonban mégis valamiért máris elnyerte tetszésünket.
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Körbejárva a templomot fedeztünk fel több érdekességet is. A templomhoz érve rögtön egy táblába ütköztünk, amelyen egy úgynevezett Mária úti zarándokút részleteit találhatjuk meg. Ez a zarándokút hálózat összeköti a közép-európai Mária kegyhelyeket Balatonalmáditól egészen Sümegig. Külön érdekesség a táblán fellelhető QR kódok és webhely, amely egyéb részletek is megoszt a zarándokútról a turistákkal. Ez meglepett minket, hiszen ki gondolta volna, hogy egy zarándokúthoz létrehoznak XXI. századi megoldásokat. Remek fejlődés a vallás és a technológia összehozására. Bár a kettő mindig is ellentétben állt egymással. Szerintem viszont remek ötlet volt.
Viszont kanyarodjunk vissza a templom körülötti részekhez. Felfedeztünk egy emlékfeliratot, illetve egy pinceszerű építményt is, azonban nem nagyon jöttünk rá ez hogyan kapcsolódik a templomhoz. Befelé menet egy idősebb úrral találkoztunk, aki úgymond a templom „őre”. Vele beszélgettünk hosszasan a templom történetéről. A templomba érve először figyelmeztetett minket, hogy ha szeretnénk jobb képeket csinálni 100 Ft ellenében egy szekercébe dobva megtehetjük. Ezt természetesen minden turista megtehetni.
A templom belülről meglepően szép. Az úr megosztotta velünk, hogy a XII. században épült Szent Mária Magdolna tiszteletére. Ezt az oltárnál fel is fedezhettük a Magdolnát ábrázoló képekből. A templomtérben találhatunk két külön szárnyat is, amelyek sírhelyül szolgáltak egykoriban. Az építmény több stílusban épült, barokk és gótikus elemeket is felfedezhetünk. Ez annak köszönhető, hogy a templomot az elmúlt 7 évszázadban többször restaurálták. A belső terekben több aranyberakásos jelképet és festményeket találhatunk. Ezek nagyon jól ékesítik a templom belsejét. Egyébként azt is megtudtuk, hogy miséket a mai napig tartanak a templomban, és sokan járnak mind a helyiek közül, mind a környező településekről. A templomot pedig mindennap 10-17 óráig megcsodálhatják az erre járók.
Érdemes egyszer ellátogatni akár misére, akár csak körbejárni a templomot annak, aki a környékre jön. A templom maga kis bája miatt valóban a környék egyik legszebbje. A fogadtatás, és a történelmi beszámoló külön dicséretreméltó, hogy szeretnék a turistákkal minél jobban megismertetni ennek a közel 800 éves templomnak a történetét. Valószínűleg egy misére mi is vissza fogunk még térni.