Lánchíd
Magyarország világhírű szimbóluma a Lánchíd
Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
Tervező(i)
A Lánchíd tervezésére W. T. Clarkot kérték meg, aki azonban nem tudott mindig a helyszínen lenni, így előző munkatársát, Youngot jelölte ki helyettesének. Young nem tudta elvállalni a megbízást, ekkor jött számításba Clark Ádám. Az építésvezető korábbi munkáival már bizonyított, így remélhető volt, hogy az építés problémamentes lesz. Clark Ádámról nevezték el később az Alagút és a Lánchíd közötti teret.
A híd átépítései és újjáépítése
A híd első átépítésére 1914-ben volt szükség a megnövekedett forgalom miatt. Az építmény a túlterheltség alatt volt, és a híd lengése tűrhetetlenné vált. 1919-ben ismét elzárták a hidat a forgalom elől a fakocka burkolatok eltávolítása miatt. Ezt a burkolatot a Margit híd burkolásának javítására akarták felhasználni. Helyette beton burkolatot kapott a híd, így 1920-ban ismét járhatóvá tették.
A híd legnagyobb megrázkódtatása a II. világháború végén történt, amikor a visszavonuló német hadsereg felrobbantotta maga mögött a hidat. A híd újjáépítéséről csak 1947-ben döntöttek, és átadni csak 1949-ben tudták a híd felavatásának 100. évfordulóján. A híd azóta is több kisebb-nagyobb felújításon is átesett, azonban eredeti klasszicista stílusa megmaradt.
A nyelv nélküli oroszlánok
A Lánchíd körüli legendák a hídfőnél lévő oroszlánokról is szólnak. A négy kőoroszlánt Marschalkó János készítette el 1852-ben. Bár több teória is fűződik az oroszlánokhoz, amiért nincs nyelvük, az egyik leghíresebb az, hogy a szobrászt annyit csúfolták emiatt, hogy a Dunába ugrott. A szobrász azonban még az 1870-es években is élt, és gúnyolóinak a következőt üzente: „Úgy legyen nyelve a te feleségednek, mint az én oroszlánjaimnak, akkor jaj neked!” Az oroszlánoknak valójában van nyelvük, csak alulról, a járda szintjéről nem látszik.
A híd Magyarország és a főváros egyik jelképévé vált, ahova több ezer turista látogat el nap, mint nap. A hidat nagyobb rendezvények, felvonulások alkalmával néha lezárják az autós forgalom elől a gyalogosok számára. A Lánchíd gyönyörű éjjel és nappal egyaránt. A hídról könnyen rálátunk a Budai várra vagy az Országházra is. Magyarként, de akár budapestiként is életünkben egyszer legalább sétáljunk át ezen a történelmi hídon, és gyönyörködjünk Budapest szépségében.