Deszkatemplom
A Deszkatemplom Miskolcon a Petőfi Sándor térrel szemben, a Tetemváron áll. A nevéből adódóan a református templom fából épült, külső és belső megjelenésében egyaránt az erdélyi építészet motívumai dominálnak. A jelenleg látható épület 1999-ben épült, a mai templom helyén álló első templom a legendák szerint 1637-ben avatták fel. A templomról szóló első hiteles dokumentum Miskolc város 1698-as jegyzőkönyvéből származik. A templom ekkor a Külső Temetőnek, Miskolc új városrészének a Nova Civitasnak volt a temetője. Tehát a Deszkatemplom helyén álló első templom valószínűleg csak ravatalozásra szolgált. Az második templom valószínűleg 1724-ben épülhetett, melynek költségeinek fedezésére Tarczali Sámuel prédikátor kezdeményezett gyűjtést, ahol 136 frt. 90 dénár gyűjt össze. Ekkor a templom oldalfalainak építéséhez 117 szál deszkát használtak fel, és valószínűleg ettől kezdve nevezik Deszkatemplomnak. A második tetemvári deszkatemplomban 1937-ben tartották az utolsó istentiszteletet. Ugyanebben az évben lebontották a második templomot és lerakták az új Deszkatemplom alapkövét is, melyet végül 1938-ban avattak fel. A templom külső és belső kialakítása a Szeghalmy Bálint építészeti stílusát tükrözi. A templomot 1950-es években renoválták és újjáépítették, 1984-ben központi fűtést szereltek be egy belső felújítás keretében. 1997. december 4-ére virradó éjjel a Deszkatemplomot egy elborult elméjű fiatal férfi felgyújtotta, és teljesen leégett. A tűzvészt követően közadakozás segítségével elindult a leégett templom újjáépítése, amely során a tűz után megmaradt részeket konzerválták, a többi részét pedig teljesen újjá építették. A vezető tervező Puskás Péter volt, az újjáépítést Simon Gábor építész vezette. A tűz során megrongálódott harangok helyébe is újak kerültek, az Ödön-harang 360 kilogrammos, a Sándor-harang 193 kilogrammos lett. A Deszkatemplom új díszkivilágítást is kapott 1999-ben. A Deszkatemplom felszentelési ünnepsége 1999. május 2-án volt. A Deszkatemplomban az Istentiszteletek vasárnaponként 9-től és 16 órától kezdődnek.
Még nem értékeltük
Írj nekünk ha úgy érzed érdemes ellátogatnunk ide és kíváncsi vagy véleményünkre!
Legfrisebb cikkeink
2025-ben a magyar nyaralók újra felfedezik hazájuk természeti szépségeit és kulturális kincseit, miközben a korábbi évek tendenciái alapján egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a fenntarthatóságra, a pihenésre és az aktív kikapcsolódásra. Íme néhány olyan helyszín, amely különösen kedvelt lesz a hazai utazók körében.
Sokat hallotunk már Zsámbékról, de nem tekintettük még meg. Kétség nem fér hozzá, hogy Zsámbék csodálatos és egy tökéletes helyszín akár egy egésznapos kirándulásra is!
Nagyvázsony településén a leghíresebb látnivaló a Kinizsi-vár, azonban ezen kívül még sok mással is találkozhatunk. Köztük a Szent Ilona templommal, amely a 18. században épült.
A Balaton térsége rengeteg programot ad a hidegebb hónapokban is. Fonyódtól például alig 40 percre található a Kis-Balatonnál a Kápolnapusztai Bivalyrezervátum. Miért érdemes ide ellátogatni? Mert Magyarország legnagyobb látogatható bivalycsordája, piknikezőhely, kiállítás, mesélő sétaút, és kilátó is található itt.
A kézi csipkekészítéssel ismerkedtünk meg egy kicsit közelebbről, ugyanis a Terényben található Hunnia Csipkemúzeumba látogattunk el!
„Minden út Rómába vezet.”-tartja a mondás, nos most a miénk is oda vezetett. Napfény, színek, ízek, történelem és sok-sok kincs, ha csak öt dolgot kellene kiemelnünk az örök város pompájából a Colosseumon, Vatikánon, és Trevi-kúton túl. De nézzük is az élménybeszámolót, azaz, hogy miért érdemes nemcsak szeretni Rómát, hanem meg is látogatni!
Élménytérkép olvasói
Google
Tripadvisor