Gyömrői Tófürdő
Amikor Gyömrőy Aurél 1893-ban gőztéglagyárat és malmot építetett a mai Tófürdő helyén, még senki sem gondolta volna, hogy az 1920-as években feltörő víz egy egyedülálló környezetet kialakítva fürdőzőhellyé változtatja az egykor híres téglagyárat. A strandfürdő kiépítése Dr. Okolicsányi-Kuthy Dezső tüdőgyógyász, klimatológus, a budakeszi tüdőszanatórium egykori megalapítójának érdeme. A professzor 1923-ban a tó vizének és környezetének felmérésével látott munkához.
A tó vízminőségének vizsgálata során megállapította, hogy annak rádiumos, magnéziás, ammóniás és salétromos tartalma kiválóan alkalmas „ideges, vérszegény, étvágytalan betegek számára”, reumatikus panaszok enyhítésére, a tófürdő környezete pedig jó klímája miatt tüdőbetegek számára.
Az egykori téglagyár bontása során kikerülő téglákból női és férfi öltözők számára kabinsor épült. Szintén gyömrői téglából, bástyaszerű kiképzéssel egy tégla mellvédet építettek az omladozó partfal megtámasztására, melyet vaskorláttal láttak el. Erről a helyről tekintünk le ma is a tóra, és a felújítás során hűen megőrzött gyömrői gőztéglagyár jegyeit ma is megtekinthetjük a bástyaszerű mellvéd falán.
A vízben 50 méteres úszópályát, egy vízipóló pályát, valamint vízimentő stéget alakítottak ki. A kezdetektől működött a tó területén vízimentő „szolgálat”. A korabeli írások szerint az idényben nyitástól-zárásig „egy kiképzett vízimentő fiatalember” gondoskodott a fürdőzők biztonságáról. A homokos tóparton napozót, játszóteret, sörkertet, 1928-ban „jó és olcsó konyhával” strandvendéglőt építettek. 1938-ban Trunetz Lipót a tó partján cukrászdát nyitott.
A tó népszerűségét jelzi, hogy 1927-ben Gyömrő-Tófürdő néven önálló vasúti megálló is létesült. 1935-ben megalakult a Gyömrői Üdülőhelyi Egyesület, kezdeményezésükre „filléres különvonatok” hozták hétvégenként a vendégeket. 1935-41 között a filléres különvonatoknak, a jó levegőnek, a kedves vendéglátóknak és a strandnak köszönhetően nyaranként 3000 fővel nőtt a település lélekszáma.
A II. világháború derékba törte ezt a fejlődést. Elmaradtak a nyaralók, romlott a strand területén található építmények állaga, és a környezet szépsége is csupán saját önfenntartó képességére korlátozódott. A szocialista érában a fürdőzés, fürdő-kultúra „úri huncutságnak” számított, így a hetvenes években már tilossá is tették ezen a helyen a fürdést, a rendszerváltásra az egykor nagyhírű tófürdő és környezete elvadult, a víz elposványosodott, lassan illegális szemétlerakóvá vált a stranderdő környéke.
Legfrisebb cikkeink
2025-ben a magyar nyaralók újra felfedezik hazájuk természeti szépségeit és kulturális kincseit, miközben a korábbi évek tendenciái alapján egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a fenntarthatóságra, a pihenésre és az aktív kikapcsolódásra. Íme néhány olyan helyszín, amely különösen kedvelt lesz a hazai utazók körében.
Sokat hallotunk már Zsámbékról, de nem tekintettük még meg. Kétség nem fér hozzá, hogy Zsámbék csodálatos és egy tökéletes helyszín akár egy egésznapos kirándulásra is!
Nagyvázsony településén a leghíresebb látnivaló a Kinizsi-vár, azonban ezen kívül még sok mással is találkozhatunk. Köztük a Szent Ilona templommal, amely a 18. században épült.
A Balaton térsége rengeteg programot ad a hidegebb hónapokban is. Fonyódtól például alig 40 percre található a Kis-Balatonnál a Kápolnapusztai Bivalyrezervátum. Miért érdemes ide ellátogatni? Mert Magyarország legnagyobb látogatható bivalycsordája, piknikezőhely, kiállítás, mesélő sétaút, és kilátó is található itt.
A kézi csipkekészítéssel ismerkedtünk meg egy kicsit közelebbről, ugyanis a Terényben található Hunnia Csipkemúzeumba látogattunk el!
„Minden út Rómába vezet.”-tartja a mondás, nos most a miénk is oda vezetett. Napfény, színek, ízek, történelem és sok-sok kincs, ha csak öt dolgot kellene kiemelnünk az örök város pompájából a Colosseumon, Vatikánon, és Trevi-kúton túl. De nézzük is az élménybeszámolót, azaz, hogy miért érdemes nemcsak szeretni Rómát, hanem meg is látogatni!
Élménytérkép olvasói
Google
Tripadvisor